samymi nazwami. Obecnie do jakiejkolwiek byśmy się nie udali kawiarni, czeka nas nie lada wyzwanie pod postacią wyboru rodzaju kawy, na który mamy ochotę. Od małego, czarnego espresso, poprzez cappuccino, na różnych rodzajach caffe latte kończąc - wybór jest szeroki, a to jeszcze nie wszystkie możliwe opcje. Do wyliczanki należałoby dodać jeszcze flat white czy americano. Można do tego dodać już bardziej swojsko brzmiącą kawę po wiedeńsku z dodatkiem bitej śmietany, czy kawę po irlandzku z tak zwaną wkładką. To oczywiście nie wszystkie rodzaje kawy, jakie można spotkać. Każdy z tych rodzajów charakteryzuje się czymś innym i posiada swój własny sposób przyrządzania. Można więc z całą dozą pewności stwierdzić, że na brak różnorodności w tej kwestii narzekać nie możemy.
Wpływ kawy na zdrowie
Wiele osób kojarzy kawę, jako bogaty w kofeinę napój pobudzający do działania. Oczywiście jest to prawda, ale poza szeroko znanym działaniem zawartej w ziarnach kofeiny, kawa może mieć także inny wpływ na organizm. Jedną z pozytywnych właściwości zdrowotnych, wynikających z regularnego picia kawy, jest poprawienie pamięci krótkotrwałej oraz zdolności poznawczych. Picie kawy ma także ułatwiać koncentrację i pozytywnie wpływa na układ krążenia oraz układ trawienny. Inną interesującą właściwością kawy, a konkretnie kofeiny w niej zawartej, jest przyspieszenie metabolizmu. Zmniejsza także ryzyko wystąpienia niektórych chorób, takich jak cukrzyca typu II, choroba Parkinsona czy raka jelita i wątroby. W niektórych przypadkach może też ograniczać rozwój próchnicy zębów. To tylko niektóre z pozytywnych dla zdrowia właściwości kawy, z których wszystkie zostały przebadane i udokumentowane naukowo. Jeśli więc nie wyobrażamy sobie dnia bez filiżanki kawy, możemy spać spokojnie, gdyż regularne picie kawy może przynieść korzyści dla naszego organizmu.
Szkolenia dla baristów
Nie można sobie wyobrazić jakiegokolwiek miasteczka europejskiego bez przynajmniej jednej kawiarni, a czymże by była kawiarnia bez odpowiednio wyszkolonego baristy? Oczywiście parzyć kawę w domu każdy może, czy to przy użyciu najprostszych metod, czy tych bardziej wymagających. Mianem baristy jednak, określa się osobę, która zajmuje się parzeniem, wybieraniem oraz serwowaniem kawy zawodowo. Żeby móc poszczycić się tytułem baristy, należy najpierw ukończyć odpowiedni kurs. Szkolenie można podzielić na dwa rodzaje, jeden dla początkujących, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z kawą oraz dla profesjonalistów, którzy chcą się podszkolić w swoim fachu. Niektórzy dystrybutorzy kawy oferują właśnie kursy dla baristów. W skład takiego szkolenia wchodzi nauka umiejętności, takich jak znajomość różnych gatunków kawy, oczywiście przyrządzanie kawy, odpowiednie spienianie mleka, czy też dbanie o ekspresy oraz obsługiwanie klientów. Po ukończonym szkoleniu można nie tylko pracować w zawodzie, ale także brać udział w Mistrzostwach Baristów.
Skąd wywodzi się kawa
Kawa, ulubiony napój wielu ludzi, współcześnie jest znana w wielu krajach na świecie, ciesząc się ogromną popularnością. Tradycja przyrządzania naparu z palonych ziaren kawowca, jak wszystko, musi mieć gdzieś swój początek. Uważa się, że kawa pochodzi z Etiopii, gdzie już w I tysiącleciu przed naszą erą spożywano ziarna kawowca, jednak w nieco innej formie niż robi się to obecnie. Ziarna wtedy gotowano i spożywano z dodatkiem masła oraz soli. Samą metodę przypalania ziaren i sporządzania z nich napoju, który znamy dzisiaj, opracowano prawdopodobnie w Jemenie, a dzięki Beduinom rozpowszechniono ją w całej Arabii. Po rozpowszechnieniu kawy w krajach Bliskiego Wschodu był już tylko krok od pojawienia się ziaren w Europie, a później także w Ameryce. Pojawienie się kawy w Europie datuje się na XVI wiek, a w samej Polsce na koniec wieku XVII. Tak więc kawa, którą dzisiaj znany pod postacią czarnego naparu z palonych ziaren, musiała przebyć długą drogą, zanim trafiła na stałe do półek w naszej kuchni.
Co się określa mianem kawy
Kawa, znana niemal w każdym zakątku świata, jest najbardziej popularną używką. Mianem kawy określa się rodzaj napoju, który jest sporządzany z odpowiednio przypalanych, a następnie mielonych ziaren kawowca. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że napój, którym mogą się cieszyć każdego ranka przez pójściem do pracy, jest efektem odpowiednio przygotowanych ziaren rośliny zwanej kawowcem. Istnieje około 140 gatunków odmian tej rośliny, ale tylko niektóre z nich nadają się do uprawy. Kawowiec uprawia się w regionach strefy tropikalnej, czyli między dwoma zwrotnikami - północnym zwrotnikiem Raka a południowym zwrotnikiem Koziorożca. Sama kawa jest zazwyczaj podawana na gorąco i źródeł jej pochodzenia dopatruje się w Etiopii. Ponadto kawa jest uważana za główne źródło kofeiny, której zawdzięcza swoje pobudzające właściwości. Istnieje wiele odmian kawy, które różnią się często smakiem i aromatem. W zależności od miejsca, z którego pochodzą ziarna, poszczególne odmiany kawy gwarantują różne doznania smakowe.